Yamaha Etkinlikler ve Konserler

Yamaha tüm dünyadaki öğrencileri için düzenli olarak çeşitli etkinlikler ve konserler organize etmektedir. Junior Original Concert(JOC) çeşitli Avrupa ülkelerinde yerel ve bölgesel seviyelerde düzenli aralıklarla gerçekleştirilmektedir. Bu konser bir yarışma değil dünyanın her yerinden gelen genç insanlara profesyonel bir ortamda kendi kompozisyonlarını sunma şansı verilen bir etkinliktir. Çocuklar ve gençler burada yaratıcılıklarını, fikirlerini ve duygularını müzik aracılığıyla gösterebilmektedir.

“JOC”nin etkinliği 1972 yılında başlatılmıştır. O tarihten bu yana bir çok ülkede, çoğunlukla yerel müzik kuruluşları, belediyeler ve şehirler ile işbirliği halinde çok sayıda konser düzenlenmiştir.

“JOC”nin özelliği katılımcıların 16 yaştan küçük olması gerektiğidir. Seçilmek için genç müzisyenler kendi kompozisyonlarını göndermeli ve seyirci önünde çalabilmelidir. Yamaha Müzik Okulları’nın diğer önemli bir felsefesi de çocukların sadece mevcut eserleri çalmalarını sağlamak değil aynı zamanda kendi müziklerini bestelemek için onları cesaretlendirerek yaratıcılıklarını desteklemektir.

Junior Original Concert “European Junior Original Concert” ve “Asian Pacific Junior Original Concert” ile görüldüğü üzere hem yerel hem de uluslararası seviyelerde düzenlenmektedir.

Yılda bir kere en başarılı kompozisyonlar ve müzisyenler Japonya’daki “International Junior Original Concert”de sahneye çıkarlar.

İlk “EJOC” 2008 yılında Milano’da düzenlenmiş ve bunu takiben her yıl önemli bir Avrupa şehrinde organize edilmiştir. Çok sayıda farklı Avrupa ülkesinden gelen çocuklar bu etkinliğe katılırlar. Bu etkinlikle uluslararası bir sahnede çalarak önemli bir deneyim kazanırlar.

2008’de Milano’dan sonra konser 2009 yılında Paris’te, 2010 yılında ise Viyana’da düzenlenmiştir. Dördüncü EJOC Şubat 2011 tarihinde Hamburg Kongre Merkezi’nde gerçekleşmiştir.

×